gtag('config', 'UA-156810679-1');
Vyhledat
  • MyFlowers

Význam farieb, ktorú máte najradšej?

Aktualizace: 5. lis 2019

Vždy pamätajte na to, aby bol výtvor nielen farebne zladený, ale aby aj dojem z farieb bol v súlade s vašim zámerom.


Pri čítaní tohto článku treba brať do úvahy, že vnímanie významu farieb je subjektívne. Žiadny z významov, ktoré tu budem farbám pripisovať neplatí všeobecne a bezvýhradne.

Biela

Bielou vecou, s ktorou sa asi každý stretáva najčastejšie je biele prádlo. Evokuje v nás pocit dokonalej až nebeskej čistoty, ktorá sa dá ale rýchlo stratiť, pretože biele veci sa ľahko zašpinia. V tomto ohľade biela symbolizuje vysoké hodnoty a ideály.

Modrá

Modrá je chladná farba, čo nemusí byť len nevýhoda. Asi ťažko k nej naviažeme kladné emócie, ale na druhej strane dáva obrazu seriózny, zodpovedný, racionálny, stabilný „look“.

Zelená

Zelená je farbou prírody. Všetky rastliny – zdroj potravy – sú zelené. Vďaka tomu je zelená vnímaná ako veľmi pozitívna a optimistická farba.

Červená

Prvou vecou, ktorá každého napadne, keď sa povie slovo „červená“ je krv. Krv ako symbol života, ale aj boja a smrti.

Žltá

Žltá má blízko k bielej, ale je výraznejšia, žiarivejšia. Preto často zastupuje farbu zlatú a symbolizuje bohatstvo

Fialová

Je akousi kombináciou červenej a modrej a takisto aj jej význam je kdesi medzi symbolickými význammi týchto farieb. Kresťania ju používajú ako náhradu za čiernu a symbolizuje u nich rozvahu, mier, pokánie, pokoru a tajomstvo.

Ružová

Ružová vzniká zmiešaním bielej a červenej. A preto nesie aj akúsi zmiešaninu významov týchto dvoch farieb. Ružová je ale považovaná za ženskú farbu.

Oranžová

Oranžová je ďalšou farbou, ktorá vzniká kombinovaním farieb, tento krát červenej a žltej. Jej použitie takmer vždy dobrá voľba.

Hnedá

Hnedá je rýdzo prírodná farba. Evokuje drevo, zem a nebudeme si nič nahovárať, aj výkaly. Ako základná farba je dosť nevýrazná a nič nehovoriaca.

Čierna

Čierna, najtmavšia farba, symbol tmy, zla a strachu. Je to aj farba elegancie a obľúbená farba umelcov. Na čiernom pozadí veľmi dobre vyniknú objekty všetkých farieb.3 zobrazení

© 2023 by Artist Corner. Proudly created with Wix.com