gtag('config', 'UA-156810679-1');
Vyhledat
  • MyFlowers

Ako si vyrobiť zo starého skla nové

Aktualizace: 30. říj 2019

Prerobte si starý pohár zo skla na výnimočnú maličkosť. Alebo darček pre priateľku.Jednou z foriem výtvarného umenia je maľba na skle, ktorá sa formovala niekoľko storočí. Technika sa využívala už za čias Byzancie a bola rozšírená predovšetkým v stredoveku ako forma sakrálnych malieb. V polovici 18. storočia sa stala najviac preferovaným typom výtvarného umenia v kostoloch v strednej Európe.

Potrebovať budete:

Špeciálne farby na sklo, tenký štetec a kontúry. Tieto vecičky nakúpite v špecializovaných predajniach. Vopred si premyslite, čo chcete na sklo namaľovať, podľa toho prispôsobte svoju paletu farieb.

Ktoré predmety sú vhodné na maľovanie?

Prakticky čokoľvek, čo sa vám páči. Ozdobiť môžete sklenené koreničky, vázy, svietniky, džbány, poháre, misky, taniere a ďalšie predmety. Mimoriadne pekným darčekom je napríklad maľovaná šáločka.

Ako na to?

Pred začatím si pripravte papierový blok, ceruzku, tenký štetec, pohár s vodou a farby. Sklenené predmety starostlivo umyte a zbavte všetkých mastných a prachových stôp. Poslúžiť vám môže aj jednoduchý trik, handričku namočte do octu a ňou sklo pretrite. Sklo by nemalo mať povrchové chyby. Ak ste na sklo nikdy nemaľovali, potom si všetko najskôr vyskúšajte na drobných sklenených tabuľkách bez zaoblenia. Spravte nákres a načrtnite ho ľahko ceruzkou na papier a až potom preneste vzor na sklo. Obrys obrázku nakreslite kontúrovacou farbou. Keď kontúrka trocha zaschne, začnite plochy vyfarbovať.

Keď sa vám kresba nepodarí či kontúru pretiahnete, nezúfajte! Farbu možno ľahko zmyť obyčajnou vodou. Menšie plochy utrite handričkou, u väčších pomôže ponorenie do vody.

Každá farby má svoj čas schnutia, niektoré sa dokonca vypaľujú. Všetko však zvládnete doma vo svojej kuchyni. Veľa zdaru.


9 zobrazení

© 2023 by Artist Corner. Proudly created with Wix.com